23. června 2021

Černobílé zakleknutí

Dosud jsme u nás termín zakleknutí znali spíše obrazně z praktik Babišova a následně Šilerkova finančáku coby popis zničení nebezpečné obchodní konkurence a zvýšení statistik různých státních vymahačů. Díky teplické epizodě ho teď poznáváme velmi explicitně coby způsob usmrcení jiného člověka úřední osobou. Nebyl jsem u situace, nevím, co a jak proběhlo, jen sleduji zpovzdálí a přijde mi zajímavé, že zatímco jedna strana víceméně pouze volá o důkladném vyšetření případu, druhá tři sekundu po zásahu ohlásila, že vše bylo v pořádku, a vyrazila do protiútoku bubnujíc, že šlo o feťáka a recidivistu. Totální katanačo, které má jakoby ospravedlnit, že kdosi zemřel cizím zásahem. Nedivím se osočování z rasismu, jakkoli i protože emotivnímu. A sám bych chtěl, aby se řádně vyšetřilo, protože jsem nezlomný optimista a naivka.

Dereka Chauvina mi od začátku procesu bylo tak nějak líto, protože bylo víceméně jasné, že to nakonec schytá za celý americký establishment, jenž se ne a ne vymanit z utkvělé představy bílorasé nadřazenosti. Neměl šanci na spravedlivý proces, protože většině vyhovuje černobílé (v přeneseném a vlastně i nepřeneseném významu, sakra) vidění světa, jež pomáhá uchopit, pochopit a zpřehlednit ten neustálý chaos, kterým se v životě musíme brodit. A rozdělit na ty, co jsou s námi (ingroup) a proti nám (outgroup). Poptávka po černobílé jako by navíc rostla v dobách jako je kovidová. Nicméně je třeba se bránit, protože černobílá zatemňuje mozek, ať už se bavíme o rasismu, zabíjení dětí v Palestině, či čemkoli jiném.

I proto v teplickém případu primárně vnímám černobílost, kterou, primárně v divné, a možná i zčásti zbytečné defenzivě, demonstrují zastánci policejního zákroku, ač o něm mají velképrd informací. Ani já o něm nic nevím, jen mi přijde hodně důležitě vědět, že pokud jedna osoba zabije druhou, neskončí to jen pomyslným mávnutím rukou, obhajováním užití síly, protože se tak dělá, nebo implicitním znevažováním oběti s odkazem na to, že si vlastně zasloužila, protože feťák, recidivista, blonďák, motorkář, kuřák atakdále.

Žádné komentáře: