1. dubna 2019

Geobbelsovina

Andrejův PR tým každou neděli vydává na xichtoknize zprávu o tom, jak je náš mafiánský premiér skvělý. Zdánlivá rekapitulace uplynulého týdne má prezentovat slovenského miliardáře coby chlapíka z českého lidu, pojmenovat momentální nepřítele a dokázat, že vše hezké, co se kolem nás děje, se děje díky božskému Ájovi.

Mustr se více méně neliší: Ahoj lidi, strašně pracuju, ale kdo by se pro vás neobětoval, tohle jsem pro vás tento týden udělal, a támhleto překazili jiní. Většinou tak na sedmi až deseti stranách, které průměrný Andrejův obdivovatel nemá šanci přečíst. Potenciálně kontroverzní témata a kauzy, ve kterých jede ANO, jsou opomíjena. Aktivity jiných entit, které by mohly vést ke zlepšení životů v ČR, jsou prezentovány jako výdobytky samotného guru. Asi žádný jiný politik si takto pravidelně veřejně a dobrovolně nevymýšlí a nelže. Zeman a jeho prasátko jsou totiž značně nepravidelní.

Tuto neděli se Andrej pustil do tématu exekucí. Pár měsíců poté, co sněmovna při projednávání novely insolvenčního zákona přehlasovala ve prospěch exekutorů senát, primárně díky angažmá ANOnistických poslanců v čele s místopředsedou #mýto Faltýnkem. Tak nějak se dávno v kruzích ví, že špičkou exekutorské mafie býval přerovský Vrána a že k jeho skvadře a nástupcům má prostějovský Faltýnek setsakra blízko. Šušká se, že třeba komančskou podporu exekutorů vyhandloval za ANOnistické odhlasování zdanění církevních restitucí.

Andrej však v neděli, alespoň verbálně, vyrazil do boje. Nejprve pochválil svého ministra Kněžínka za změnu, kterou prosadil Kněžínkův předchůdce Pelikán, jenž zas ale prý dle Andreje nedělal nic. Následně pochválil sám sebe, že zrušil dvě stě tisíc exekucí, které však nadále probíhají, a na jejichž zrušení nedávno jedna neziskovka založil speciální web zvaný Doložkomat.

V jednom odstavci sedmistránkové litanie jako by byl shrnutý celý estébákův pýár: Pochválím svého kolegu za cosi, co udělal někdo jiný. Do ostatních se navezu, že jsou nemakačenkové. Smyšlenou informací dokážu, jak se rázně zasazuji o práva občanů, taktéž s přivlastněním úsilí někoho jiného. Když ale opravdu mohu reálně změnu prosadit, dělám, co je mně a mým blízkým nejprospěšnější.

Týdenní zprávy jako by byly technologickým apgrejdem dlouhých projevů, v nichž si hoví diktátoři. Světový rekordman Chavez například rád přerušoval večerní vysílání státní televize, aby se pak dlouhé hodiny s diváky dělil o sebe sama. K tomu se zatím Andrjucha nepropracoval, tak asi buďme rádi, že si je v češtině a bez předem připravených notiček stále nejistý.

P.S. Zmiňovaný xichtoknizí statut byl během dneška změněn.

Žádné komentáře: